۰

اخبار / اخبار حلقه / اسلایدر متنی / اطلاعیه ها / بایگانی

مراسم پُرشور «سلام سردار» با معرفی برگزیدگان «شعر و داستان» برگزار شد

۱۳۹۶-۱۲-۰۹ در ۱۱:۲۹ توسط

سلام عاشقان به قهرمانی که سال ها در مسیر اقتدار مقدس است

عنوان «سلام سردار» و گرامیداشت «حاج قاسم سلیمانی» کافی بود تا افراد بسیاری از طیف های مختلف فکری در سالن ادبیات دانشگاه تهران گردهم آیند و یکی از شلوغ ترین شب های «سوختگان وصل» را رقم بزنند. حضور گرانقدر خانواده های معظم شهدا و نمایندگان دفتر مقام معظم رهبری و فرماندهان و سرداران سرافراز ایران اسلامی و هنرمندان و شاعران و فرهیختگان، محفل انسی دلنشین در عصر روز سه شنبه ۸ اسفند آفرید.
بنا بر گزارش روابط عمومی همایش های سوختگان وصل، برنامه ادبی سوختگان وصل با عنوان «سلام سردار» که در بخش های داستان و شعر به توصیف قهرمان شاخص ملی ایران زمین؛ حاج قاسم سلیمانی اختصاص داشت، شب گذشته با معرفی برگزیدگان، شعرخوانی شاعران، پخش گزیده ای از فیلم هایی در ارتباط با جانفشانی مدافعان حرم، سخنرانی و حضور گرم همسنگران «حاج قاسم» و پخش فیلم سینمایی «به وقت شام» به کار خود پایان داد.
سعید حدادیان که نقش مهمی در شکل گیری برنامه داشت، از روند دشوار انتخاب برگزیدگان گفت و ضمن اشاره به توصیه های رهبری برای اجرای برنامه های ادبی و فرهنگی در گرامیداشت یاد سرافرازان جنگ تحمیلی و دلاوران دفاع از حرم مقدس، عنوان داشت که مقام معظم رهبری خواستار ادامه یافتن تولید آثاری شایسته چون «به وقت شام» بود. این شاعر و مداح اهل بیت با عنوان این که «سردار سلیمانی» به دنبال تقدیرهای دنیوی دانست، از ریسکی که برای انجام چنین برنامه ای به جان خرید، گفت.
محمدرضا شهیدی فرد که اجرای برنامه را به عهده داشت، برای تقدیم تندیس حاج قاسم سلیمانی به منتخبین داستان نویس، از دکتر محسن رضایی؛ فرمانده اسبق سپاه پاسداران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت الاسلام ابوترابی؛ خطیب جدید نماز جمعه تهران، سردار علی فضلی، سردار شیرازی و دکتر صالحی؛ رئیس سازمان انرژی اتمی درخواست کرد که به روی صحنه بیایند. برگزیدگان «بخش داستان» بدون تقدم و تاخرِ رتبه کسب شده شامل: پروانه عبادی از تهران، رقیه کریمی از همدان، هدی هشمتیان از کرمانشاه، صدیقه شاهسوند از شهرکرد، ناهید حیدری از تهران، حمیدرضا گیوی و مریم عظیمی بودند. ۷ داستان نویس برگزیده ای که در راستای نگاهِ قهرمان دوست داشتنی و متواضع این مملکت و دلاوری های مدافعان حرم داستان هایی را شکل دادند و هر یک بعد از دریافت جایزه رو به سوی دوربین عکاسان به ثبت درآمدند.
در ادامه برنامه، دکتر محسن رضایی به عنوان یکی از فرماندهان همسنگر با حاج قاسم سلیمانی به ذکر خاطراتی از روزهای ماندگار جنگ تحمیلی پرداخت و ضمن تشکر از برگزارکنندگان برنامه ای در گرامیداشت حاج قاسم سلیمانی، عنوان کرد: «من و شما وظیفه داریم که در معرفی این چهره ها به نسل های آینده تلاش کنیم. ۳۶ سال پیش در بهمن و اسفند ۶۰ برای عملیات فتح المبین ما تنها ۳ تیپ داشتیم و نیاز به ۸ تیپ دیگر بود. ساخت تپیپ در آن زمان کار راحتی نبود و دنبال افرادی بودیم که بتوانند به سازماندهی افراد در قالب تیپ بپردازند. احمد متوسلیان و همت را از مریوان و پاوه به منطقه آوردیم و همین برادر فضلی از کشف شده های عملیات فتح المبین بود. وقتی به قاسم سلیمانی رسیدیم، اختلاف ایجاد شد و عده ای گفتند که عجله نکنیم و اول به او گروه بدهیم و بعد تیپ در اختیارش بگذاریم. قاسم را دیدیم و فهمیدیم که می تواند از ابتدا تیپ درست کند. منظور این است که قاسم سلیمانی های زیادی در جمع است و باید راه ایشان را ادامه بدهند.»
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به ذکر خاطره ای از عملیات کربلای ۵ و نقش قاسم سلیمانی در موفقیت آمیز بودن عملیات پرداخت و درباره اسطوره ایران زمین گفت: «قاسم سلیمانی خود را در گمنامی یافته است و می خواهد در گمنامی پرواز کند. گمنام های زمین انسان های بی ادعایی هستند که تنها برای رضای خدا تلاش می کنند و مجاهدت های قاسم سلیمانی از چنین ایمانی برخاسته است. ایشان ۴۰ سال است که می جنگد. انسانی با اخلاص، متعهد، وفادار به امام و مقام معظم رهبری و در مسیر اسلامیت و انسانیت.» . وی ادامه داد: «مسیری که ایشان می جنگد، اقتدار مقدس است. مقاومت امنیت ساز است و دفاع از حریم انسان های بیگناه است. قاسم سلیمانی این مکتب را مثل برادران شهیدش در نظر گرفته است و در مسیر اقتدار مقدس در راه حرکت است.» محسن رضایی در خصوص ضرورت حضور مردان گرانقدر ایرانی در مرزهای کشور و برای دفاع از حرم مقدس، گفت: «حتما شما هم شنیده اید که برخی از عوامل ضد انقلاب می گویند که ایران پول هایش را به سوریه و لبنان و فلسطین می دهد. اگر با پول این اقتدار به دست می آمد که باید عربستان موفق می شد. ده ها کشور پشت مسلحین سعودی و داعش بودند اما چرا نتوانستند؟ ما با تجربه دفاع مقدس رفتیم و بزرگترین سرمایه ما بعد از ایمان الهی، جنگی است که کشف کردیم. ما در لبنان نبودیم اما آموزش دادیم. هر جا دست فرماندهان سپاه پیاده شد، پیروزی داشت. ابزارش ایمان و خلاقیت است. قاسم؛ انسان خلاق و باهوشی است و امکان ندارد پشت سدی بماند و با فکر و نوآوری از موانع عبور می کند. نگویند که چرا قاسم و مدافعان در سوریه هستند، بگویند که چرا قامت صنعت و کشاورزی ما به حد قاسم سلیمانی نمی رسد.»
دبیر تشخیص مصلحت نظام، به اهداف سردار ملی ایرانی پرداخت و گفت: «قاسم سلیمانی هم برای اسلام و هم برای انسانیت و هم برای امنیت می جنگد و این ۳ هدف مهم است که شهدای مدافع حرم را به آنجا کشانده است.» وی در پایان گفت: «نکوداشت قاسم سلیمانی، نکوداشت شهدای مدافع حرم و مجاهدین فی سبیل الله است. از همه برگزارکنندگان و هنرمندان تشکر می کنم به ویژه این که مراسم را در دانشگاه گذاشتند و نشان می دهد که جنگ ما جنگ مقدس است.»
در ادامه برنامه، فیلمی کوتاه از دوران حضور قاسم سلیمانی در لشکر ثارالله و بخشی از سخنان رهبری درباره «سردار» پخش شد و علیرضا افتخاری؛ خواننده ملی با حضور در صحنه به اجرای ۲ ترانه پرداخت و با اجرای قطعه «مدافعان حرم» از قسم خوردگان عشق حواند که بذر غیرت می کارند.
محمدرضا شهیدی فرد در سالروز شهادت حسین خرازی و با یادی از آن شهید جاوید، از افراد گرانقدری برای حضور روی صحنه جهت اعطای جوایز بخش «شعر» دعوت کرد. سردار یزدی؛ فرمانده سپاه تهران که تصویر واقعی کاراکتر مهدی پاکدل در فیلم «تنگه ابوقریب» می باشد. حجت الاسلام شیرازی؛ نماینده مقام معظم رهبری در سپاه قدس، حجت الاسلام والمسلمین حقانی از دفتر مقام معظم رهبری، فرهاد قائمیان؛ بازیگر شناخته شده و خادم اهل بیت، دکتر احمدی؛ معاون وزارت ارشاد؛ دکتر میری؛ رئیس دانشگاه تهران و دکتر حسین الله کرم تندیس قاسم سلیمانی را به شاعرانی اعطا کردند که احساس و اخلاصی شاعرانه در توصیف سردار ملی به کار بردند و بدون ترتیب، برگزیدگان «بخش شعر جایزه سلام سردار» شامل: مهدی جهاندار، بابک چترایی، سیدعلی رکن الدینی، سجاد شاکری، محسن کاویانی، نغمه مستشار نظامی، حسین مودب، نجمه آرمان، نعیمه آقانوری، امیرحسین آقایی، منصوره اسحاق زاده و جواد اسلامی بودند. در انتهای برنامه «سلام سردار» که با شرکت جمعیت گسترده ای از اهالی ادب و فرهنگ و دفاع مقدس برگزار شد، شعرخوانی برخی از شاعران و پخش فیلم سینمایی «به وقت شام» بود.

روابط عمومی سلسله همایش های سوختگان وصل

گزارش تصویری

پاسخ دهید