۰

اخبار

حدادیان: هنرمندان انقلاب باید وقایع سوریه را تجربه كنند

۱۳۹۴-۱۱-۲۷ در ۰۸:۱۰ توسط

مدیر دفتر ادبیات و هنر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران گفت: ما در سال‌های اخیر با كثرت و حتی با تزاحم قهرمان مواجه بوده و این باعث شده بسیاری از این قهرمان‌های انقلاب و ایثارگران دیده نشوند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، آیین اختتامیه پنجمین جشنواره شعر انقلاب اسلامی امروز ۲۶ بهمن ماه با حضور مسوولان حوزه هنری و ادیبان و شاعران كشور از جمله محسن مومنی شریف، سیدعلی موسوی گرمارودی، فاضل نظری، علیرضا قزوه، سعید حدادیان، جواد محقق، عباسعلی براتی‌پور، محمدرضا سهرابی‌نژاد، شیرین‌علی گلمرادی، محمد سرور رجایی، ناصر فیض، علی داوودی، محمود حبیبی كسبی، فاطمه نانی زاد، سارا جلوداریان و بسیاری دیگر از شاعران انقلاب اسلامی در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

آخرین سخنران مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره شعر انقلاب اسلامی سعید حدادیان، شاعر و ذاكر اهل بیت(ع)، بود كه اخیرا برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) در سوریه حضور داشته است و به بیان خاطراتی از حضورش در این كشور پرداخت.

حدادیان گفت: آنچه كه در سوریه اتفاق می‌افتد چیزی شبیه به معجزه است و ما روحیاتی را كه در دوران دفاع مقدس در جنگ تحمیلی می‌دیدیم باز هم در این كشور در بین رزمندگان مدافع حرم می‌بینیم.

وی گفت: من در آنجا در بین رزمندگان خوزستانی در حال روضه خوانی بودم كه یكی از جمع به من گفت فلان شخص همسرش و فرزندانش تصادف كرده‌اند، همسرش از دنیا رفته است و بچه‌اش به‌شدت صدمه دیده و در بیمارستان است، اما هر چه به او می‌گوییم برگرد پیش خانواده‌ات، برنمی‌گردد.

حدادیان گفت: چنین چیزی امروز شاید باورپذیر نباشد، اما او خانواده خودش را نمی‌بیند بلكه دو شهرك شیعه نشین را كه محاصره شده است می‌بیند و به فكر نجات شهرك نشینان است.

این شاعر و ذاكر اهل بیت(ع) تاكید كرد: باید هنرمندان را با این تجربیات ناب مواجه كنیم و دست به نگارش و خلق آثار هنری درباره ایثارگری رزمندگان مدافع حرم بزنیم. چه كسی باید این حماسه‌ها را بازگو كند؟ غیر از زبان هنر زبان دیگری قادر به روایت این داستانهای واقعی نیست.

وی گفت: یك رزمنده عراقی مدافع حرم بود كه خدا به او فرزندی داده بود و دو ماه خانواده‌اش می‌گفتند بیا و روی فرزندت اسم بگذار و او نمی‌رفت، وقتی از او پرسیدم كه چرا نمی‌روی می‌گفت فرمانده من گفته است كه اینجا به حضور تو نیاز است، تا اینكه خود فرمانده‌اش روی بچه او اسم «فاطمه» را گذاشته بود. او افتخار می‌كرد كه اسم بچه من را فلان فرمانده انتخاب كرده است.

حدادیان اظهار كرد: «ابوحامد» یكی از رزمندگان افغانستانی می‌گفت وقتی به ما گفته‌اند در سوریه به كمك شما نیاز است، دیگر حضور در اینجا و دفاع از حرم بر ما واجب است!

به گفته این شاعر، ما نباید صبر كنیم تا ببینیم آیا نویسنده‌ای می‌آید پنج سال دیگر این حماسه‌آفرینی‌ها را بنویسد؟ ما در سال های اخیر با كثرت و حتی با تزاحم قهرمان مواجه بوده و این باعث شده بسیاری از این قهرمان‌ها دیده نشوند.

وی گفت: امروز اهل هنر باید وقایع این حماسه را رصد كنند و با توانایی هنریشان این داستان های واقعی معجره گونه را بیان كنند.

حدادیان در پایان غزلی با موضوع شهدا قرائت كرد.

از دیگر برنامه‌های آیین اختتامیه پنجمین جشنواره شعر انقلاب اسلامی اجرای موسیقی و آواز با حضور حسین پرنیا، پژمان پرنیا و فاضل جمشیدی و شعرخوانی تعدادی از برگزیدگان این جشنواره بود.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید